fbpx

Ekologiczna farba do trawy

z naturalnych składników

ODŚWIEŻ SWÓJ TRAWNIK BEZ MARNOWANIA WODY

wspolne

Co możesz zrobić dla swojego trawnika?

11.03.2021

Metody pielęgnowania trawników możemy podzielić na konkretne zakresy, które wykonujemy z różną częstotliwością w zależności od potrzeb, rodzaju gleby jak również warunków atmosferycznych. Po wysianiu trawy najczęstszymi czynnościami pielęgnacyjnymi jest nawadnianie i koszenie trawnika. O ile koszenie jest czynnością oczywistą i poruszamy ten temat dość często w kontekście obsługi i serwisu silników w urządzeniach do koszenia, o tyle nawadnianie w obecnych czasach jest problemem bardziej złożonym. Musimy wziąć pod uwagę nasiąkliwość i przepuszczalność wierzchnich warstw gleby. Zbyt zwięzła wierzchnia warstwa nie nasiąknie wystarczająco zanim woda spłynie do kanalizacji. Gdy gleba jest mało zwięzła nie zatrzymuje wody i przepuszcza ją do głębszych warstw gdzie nie sięgają korzenie.

Ważne są również godziny w których nawadniamy nasz trawnik. W upalne dni należy unikać podlewania w godzinach 9.00 – 17.00. Metody podlewania to już indywidualne preferencje użytkowników.

1. Regularne koszenie

Koszenie to nie tylko przycinanie do odpowiedniej długości listków trawy. Regularne koszenie zagęszcza trawnik. Ważne jest dobranie wysokości koszenia do gatunku trawy i efektu jaki chcemy osiągnąć. Inaczej będziemy kosić trawnik rekreacyjny, a inaczej murawę sportową. Należy pamiętać, że podczas suszy nie powinno się przycinać trawy krócej niż na 3,5 cm aby nie dopuścić do zbytniego przesuszenia części nadziemnej trawnika. W coraz częściej wystepujących okresach suszy trawa niestety może blaknąć i żółknąć – SPOILER – mamy na to sposób 😉 Koszenie to najbardziej czasochłonny i najczęściej wykonywany zabieg pielęgnacyjny.

Nie zapominajmy jednak o dwóch dodatkowych równie ważnych zabiegach, które jednak wykonujemy znacznie rzadziej.

2. Aeracja

Aeracja czyli innymi słowy napowietrzanie trawnika to proces polegający na nakłuwaniu trawnika rurkowatymi ostrzami do głębokości około 8 cm. Wykonujemy w ten sposób otwory lub szczeliny którymi może przedostawać się woda i powietrze. Nakłuwanie na głębokość około 8 cm nazywamy głębokim i wykonuje się je co około 3-4 lata jesienią. Nakłuwanie płytkie na około 2,5 cm wykonujemy celem przebicia wierzchniej warstwy organicznej powstałej na przykład z nagromadzonych liści. Konieczność wykonania aeracji określamy na podstawie obserwacji przepuszczalności wody naszego trawnika.

3. Wertykulacja

Wertykulacja – to zabieg polegający na pionowym cięciu darni. Jego celem jest usuwanie i przeciwdziałanie filcowaniu warstwy korzeniowej. Optymalnym okresem na wykonanie wertykulacji jest koniec lata, najlepiej okolice września. Należy zwrócić uwagę na odpowiednią wilgotność gleby aby darń miała stosowną plastyczność. Możemy zastosować wertykulatory ręczne (tzw. drapacze) lub wertykulatory mechaniczne.

4. Farba do Trawy

Jeśli na Twoim trawniku pojawiły się przebarwienia, żółta „plama” po przestawionej doniczce to nasze rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne! Farba do trawy jest z naturalnych składników, nieszkodliwych dla dzieci oraz zwierząt. Warto wiedzieć, że farba nie blokuje wzrostu roślin, zapewnia natychmiastowy efekt i pozwala cieszyć się zielonym „dywanem” bez żadnych skomplikowanych działań.